Sastojci:za 20 tortilja
- 1 šolja – 200ml
- 1 kocka (40g)svježeg kvasca
- 1/2 šolje mlijeka
- 1 kašičica šećera
- 3 šolje glatkog brašna
- 2 šolje oštrog brašna
- 1,5 kašičica soli
- 1 šolja maslinovog ulja
- 1,5 šolja kipuce vode
Priprema:
Prvo potopimo kvasac u toplom mlijeku sa kašičicom šećera.
Odmeriti brašno, ulje, so, i staviti odmerenu vodu da prokuljča.
Kad se kvasac aktivirao, dodati ga u brašno i za njim i kipucu vodu (vode nemojte odmah sipati sve, nego prvo 2/3 od ukupne mase, a ostatak po potrebi). Ovo u zavisnosti od toga koliko ste punili šolje sa brašnom, jer mjere (u šoljama) nikad nisu skroz precizne, a ni brašno nije uvijek isto.
Tijesto je prvo jako toplo pa ga prvo miješamo varjačom, a polako, kako se hladi, počinjemo i rukom.
Kad smo ga malo umiješali izvadimo tijesto na radnu površinu i još ga malo mijesimo.
Ne treba da bude previše tvrdo (recimo malo mekše nego za kiflice), ako je tvrdje onda dodati još malo vrele vode. Jako se brzo i lako mesi jer je dosta masno od ulja i iz tog razloga se ne lijepi ni za ruke ni za ploču.
Vratiti ga u posudu u kome smo ga zamijesili, pokriti krpom i ostaviti pola sata da naraste.
Kad je naraslo, ponovo ga malo promijesimo i podijelimo na 2 dijela. Jedan ostavimo u posudi a drugi podijelimo na 10 kom. Pripremimo malu posudicu u kojoj ćemo sipati opet miješavinu oštrog i mekog brašna. Uzmemo jedan od deset komada, među dlanovima pravimo kuglicu, uvaljamo u brašno i oklagijom rastanjimo kao palačinku. Ako je potrebno, dok razvijamo posuti sa jos malo brašna i sa jedne i druge strane. Sto je kuglica pravilnija, lakše je napraviti okruglu tortilju.
Pečemo na teflonskom tiganju, nije potrebno podmazivanje, vrlo kratko s jedne i vrlo kratko s druge strane. Bolje prvo krenite sa slabijom vatrom, dok se ne uvježbate, ali i kad se uvježbate vatra nikad ne treba biti prejaka, ali ne ni preslaba jer ako se tortilja dugo peče biće tvrda. Kod mene je 7 od 12.
Iz tiganja ih prevrtati u posudu sa poklopcem. Najbolje je na dno staviti kuhinjsku krpu ili jedan kuhinjski papirni ubrus. Držati poklopljene do filovanja.
Vaditi jednu po jednu i filovati a ostale i dalje držati poklopljene. Ako se neka tortilja stvrdne, vratiti je na tiganj, kad se ponovo zagrije, omeksaće se i onda opet možete da je fino urolate.
Ako ih ne koristimo odmah, čim se malo ohlade (samo toliko da mogu da ih uzmem rukom), stavljam ih u najlon kesu, zatvorim, pa kad se skroz ohlade – u zamrzivač.
Uvijek prvo pravim fil, pa tek posle toga pečem tortilje, da se one ne bi ohladile i strvrdnule dok čekaju.
Deserti